Jan Amos Komenský

6. ledna 2009 v 19:11 | "DokONAloST" |  School :-/
Jan Ámos Komenský
28. 3. 1592 - 15.11.1670

Nebe je ozářeno gigantickými plameny. Polské Lešno hoří! Poslední tři dubnové dny roku 1656 znamenají největší tragédii pro české písemnictví. V Lešně totiž shořely téměř všechny Komenského spisy, především materiály k Pokladu jazyka českého - "více nežli čtyřicet let noční práce a namáhání". Základ pro budoucí rozvoj češtiny byl zničen a naši obrozenci počátkem 19. století jen obtížně doháněli tuto bolestnou ztrátu. Třebaže je Komenský všeobecně znám coby "učitel národů", málokdo z nás jej vnímá jako spisovatele a filozofa světového významu, jehož životní úděl je symbolem pro počátek evropského novověku.

Bitva na Bílé hoře r. 1620 znamenala pro Komenského katastrofu. V pochmurné době, kdy se skrývá na našem území a kdy během morové epidemie ztratil ženu i dva syny, píše dva nejslavnější spisy starší české literatury - filozofický esej Truchlivý a Labyrint světa a ráj srdce. Labyrint je klíčovým dílem, bez kterého nelze pochopit Komenského osobnost.

Vše, co následuje, s tím přímo či nepřímo souvisí. Roku 1625 píše Centrum securitatis (Hlubina bezpečnosti) a přirovnává svět k bláznivě se točícímu kolu. Když v Lesně r. 1628 vzniklo středisko českých emigrantů, Komenský tam odchází, aniž by tušil, že svou vlast opouští navždy. V Lešně žije s výjimkou delších pobytů v Anglii a ve Švédsku až do katastrofálního požáru, v roce 1656.

Další období jeho života je naplněno horečnou prací především na didaktických a pedagogických spisech. Nejvýznamnější je latinsky psaná Didactica magna (Velká didaktika) a latinsky psaná učebnice Brána jazyků otevřená. Je neuvěřitelné, že Komenský v této obtížné době, kdy zastával řadu funkcí, je schopen zvládnout práci, na které by v pozdější době pracovaly celé týmy odborníků.

Píše Informatorium školy mateřské, Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům a Nejnovější metoda jazyků. Ve chvílích největšího smutku, kdy mu zemřela druhá žena na návrat do vlasti nebylo pomyšlení, píše r. 1650 jakousi závěť - Kšaft umírající matky Jednoty bratrské.

Posledních 14 let svého života tráví v Amsterodamu. Tvoří jedinečný Orbis pictus (Svět v obrazech) a významné filozofické spisy - Všeobecná porada o nápravě věcí lidských, či Via lucis (Cesta světla), jejíž originalitu ocenilo teprve 20. století.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama