Vánoce a její historie

16. prosince 2008 v 19:34 | "DokONAloST" |  !Vánoce!

Vánoce a jejich historie

V českých zemích se Vánoce od nepaměti slaví 24. prosince. V minulých staletích nebyly hlavní myšlenkou dárky jako spíše radost z pocitu sounáležitosti v rodině, která se sešla a trávila tyto příjemné klidné chvíle společně. Před Vánocemi se pekl chleba a v bohatších rodinách také vánočka s rozinkami. Na Stědrý den hospodyně připravovaly štědrovečerní večeři, která byla složena vždy z polévky a hlavního chodu. Polévka se vařila hrachová, houbová z čočky nebo rybí a jako druhý chod se připravovala ryba. Lidé se od rána postili, aby večer uviděli zlaté prasátko. Se spatřením první hvězdy usedali ke štědrovečerní večeři. Na stole nechybělo ovoce, ořechy, chléb, cukroví a ve váze jmelí. Před jídlem se společně pomodlily a poděkovali Bohu za vše dobré v tomto roce.

Po večeři čekaly děti na zazvonění zvonečku a zrak směřoval k vánočnímu stromečku pod kterým našli zabalené vánoční dárky. Tradice vánočního stromečku a jeho zdobení se k nám dostal z německých zemí až v 17. a 18. století, nejdříve do bohatších rodin a postupně se šířil i k těm chudším. Nejdříve jedle a postupně smrček nebo borovička se zdobily jablíčky, cukrovím, ozdobami ze slámy a doplňovaly je zapálené svíčky.

Na Štědrý den se také zpívaly koledy a dodržovaly se určité zvyky a tradice. Lití olova, které se lilo do vody a věštila se budoucnost, pouštěly se lodičky ze skořápek ořechů a zapálených svíček. Svobodná děvčata házela přes hlavu střevíc, aby se dozvěděla zda se v následujícím roce provdají. Štědrý večer obvykle zakončila půlnoční mše v kostele, kde stály vedle oltáře jesličky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama